Fogyatékos személyek nappali ellátása

"Aki egy embert szeretne megnyerni, annak a szívét kell feltennie zálogként." - Adolph Kolping

Szakfeladat: Fogyatékossággal élők nappali ellátása

Harmadik életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra nem képes, de felügyeletre szoruló fogyatékos, illetve autista személyek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére, továbbá igény szerint megszervezi az ellátottak - ide nem értve az idős személyeket - napközbeni étkeztetését. Rendkívül indokolt esetben nappali ellátás olyan fogyatékos személyek részére is biztosítható, akire nézve szülője vagy más hozzátartozója gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül.

A nappali ellátást szóban vagy írásban kell kérelmezni. A felvételt maga a fogyatékos személy, vagy törvényes képviselője kezdeményezheti az intézmény vezetőjénél. A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelem indoklását, a kért ellátás megkezdésének időpontját. A fogyatékosság fennállásának igazolását, a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság, illetve az országos szakértői és rehabilitációs tevékenységet végző bizottság szakértői véleményével, vagy a fogyatékosság jellege szerinti szakorvosi lelettel, a Gszr. 2/A § bekezdése szerinti dokumentumokkal lehet igazolni.

Nappali foglalkozás - uszoda

A kérelemhez csatolni kell a jövedelemnyilatkozatot, vagy nyilatkozatot az intézményi térítési díj megfizetéséről (dokumentum fülről letölthető). A felvétel esetén a kliens, vagy képviselője és az intézményvezető megállapodást köt az ellátásról, melynek feltétele a maximum 3 hónapos próbaidő kikötése. A nappali ellátás hatékony segítségadás a mozgás, értelmi, látás, hallás, beszéd, halmozott és pszichoszociális fogyatékossággal vagy autizmussal élőknek és családjuknak a szociális, egészségügyi és mentális állapotuknak megfelelő életritmust biztosító szolgáltatások nyújtásával. A fogyatékosságból eredő hátrányok enyhítése, a minél teljesebb társadalmi integrációjuk megvalósulása és a családban, illetve a lakókörnyezetben való életvitel megőrzése fontos szempont.

Az Intézmény napközbeni felügyeletet, foglalkozásokat, programokat, igény szerint egyszeri főétkezést biztosít gondozottjainak munkanapokon. Szükség esetén gondozási, ápolási szolgáltatásokat nyújt. Az alapvető higiéniai szükségletek kielégítése, a személyes tisztálkodás biztosítása, a személyes ruházat tisztításának biztosítása, szükség szerint az egészségügyi alapellátáshoz és a szakellátásokhoz való hozzájutás megszervezése is a feladataink közé tartozik.

A szolgáltatás programjainak összeállítása során előtérbe kerül az igénybevevők meglévő képességeiknek fejlesztése, szinten tartása, életkoruknak, egészségi állapotuknak megfelelő hasznos tevékenységbe való bekapcsolása. Olyan foglalkozásokat szervezünk, amelyek elősegítik a közösségi beilleszkedést, a lehetőség szerinti önálló életvitelt. A szabadidő eltöltéséhez optimális feltételeket biztosítunk, megfelelő testi-lelki gondozást nyújtunk. Hivatalos ügyek intézésének segítésével, szakmai információk nyújtásával a rászorulók környezetükbe való integrálását erősítjük. A nappali ellátás kereteiben való gondoskodás megelőzi a családjától való teljes függőség kialakulását, illetve az inaktív életformát.

Intézményünk helyet biztosít speciális önszerveződő csoportok működésének, fogyatékos személyeket tömörítő egyesületeknek. Kapcsolatot tartunk érdek-képviseleti szervezetekkel.

Biztosítani tudjuk a jelnyelvi tolmács elérését és gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás segítését.

A szabadidő sokszínű, tartalmas eltöltése mellett a saját készségek, képességek megerősítése a cél, törekedve a fokozatos önállóságra. Célunk a magas színvonalú és folyamatosan megújulni képes intézményi működés megvalósítása, hangsúlyt fektetve az egyéni bánásmódra.

Ellátási terület - Fogyatékossággal élők nappali ellátása

Letöltés >>>