Támogató szolgáltatás

"Aki egy embert szeretne megnyerni, annak a szívét kell feltennie zálogként." - Adolph Kolping

Szakfeladat: Támogató szolgáltatás fogyatékos személyek részére

A támogató szolgáltatás célja a fogyatékos személyek lakókörnyezetben történő ellátása, elsősorban a lakáson kívüli közszolgáltatások elérésének segítése, valamint életvitelük önállóságának megőrzése mellett a lakáson belüli speciális segítségnyújtás biztosítása révén. A támogató szolgáltatás feladata a fogyatékosság jellegének megfelelően különösen az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása (speciális személyi szállítás, szállító szolgálat működtetése).

Az általános egészségi állapotnak és a fogyatékosság jellegének megfelelő egészségügyi-szociális ellátásokhoz, valamint a fejlesztő tevékenységhez való hozzájutás személyi és eszközfeltételeinek biztosítása. Információnyújtás, ügyintézés, tanácsadás, a tanácsadást követően a társadalmi beilleszkedést segítő szolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása, a jelnyelvi tolmácsszolgálat elérhetőségének biztosítása.

Személyszállítás

Segítségnyújtás a fogyatékos személyek kapcsolatkészségének javításához, családi kapcsolatainak erősítéséhez speciális, önsegítő csoportokban való részvételükhöz. Egyes szociális alapszolgáltatási részfeladatok biztosítása a fogyatékos személyek speciális szükségleteihez igazodóan. Segítségnyújtás a fogyatékos emberek társadalmi integrációjának megvalósulásához, valamint a családi, a közösségi, a kulturális, a szabadidős kapcsolatokban való egyenrangú részvételhez szükséges feltételek biztosítása. A fogyatékos személy munkavégzését, munkavállalását segítő szolgáltatások elérhetőségének, igénybevételének elősegítése.

A támogató szolgáltatás igénybevétele során szociálisan rászorultnak minősül a súlyosan fogyatékos személy. Súlyosan fogyatékos a külön jogszabály szerinti fogyatékossági támogatásban, vakok személyi járadékában, illetve magasabb összegű családi pótlékban részesülő - ezt jogszabályban meghatározottak szerint igazoló - személy.

Támogató szolgálat előzetes egyeztetés alapján igényelhető személyesen, telefonon, vagy az intézmény e-mail címén. Szolgáltatás igényelhető munkanapokon, 8.00 óra és 16.00 óra között. Indokolt esetben, megbeszélés szerint munkaidőn kívül és hétvégén is ellátjuk a szociálisan rászorult személyeket.

A támogató szolgáltatást szóban vagy írásban kell kérelmezni. A felvételt maga a fogyatékos személy, vagy törvényes képviselője kezdeményezheti az intézmény vezetőjénél. A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelem indoklását, a kért ellátás megkezdésének időpontját kívánt ellátásokat. A fogyatékosság fennállásának igazolását, a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs bizottság, illetve az országos szakértői és rehabilitációs tevékenységet végző bizottság szakértői véleményével, vagy a fogyatékosság jellege szerinti szakorvosi lelettel, a Gszr. 2/A § bekezdése szerinti dokumentumokkal lehet igazolni. A kérelemhez csatolni kell a jövedelemnyilatkozatot, vagy nyilatkozatot az intézményi térítési díj megfizetéséről ( dokumentum fülről letölthető).

A szolgálatvezető írásban értesíti a kérelmezőt az ellátás iránti igény elfogadásáról, a szociális rászorultság tényének megállapításról, vagy elutasításáról. Az igény elutasításkor – részletes indoklással – szintén írásban történik az értesítés. A szolgáltatás a Megállapodás kölcsönös aláírásával kezdődik meg.

A személyi segítő szolgálat és a szállító szolgálat igénybevétele esetén az intézményvezető tájékozódik az igénylő fizikai és mentális állapotáról, meggyőződik az igénylő szolgáltatás iránti jogosultságáról, részletes tájékoztatást nyújt a szolgáltatások feltételeiről, tartalmáról, a térítési díjairól, a befizetés módjáról. Az igénylő jogosultsága esetén közösen megbeszélik az ellátási szerződés tartalmi elemeit. A személyi segítő és szállító szolgálat működtetése, valamint információnyújtás és tanácsadás az ellátási területen élő valamennyi fogyatékossági csoportba tartozó személy részére biztosított. Szolgáltatásaink az egyén szükségleteihez igazodnak, a sérült személy aktív közreműködésével, autonómiájának megtartásával, illetve lehetőségek szerinti fokozásával. Igyekszünk biztosítani a társadalmi életben való teljes jogú részvételt.

Személyi segítőink ellátják az egyén és környezete körüli személyes és háztartásvezetéssel kapcsolatos feladatokat, biztosítjuk az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférhetőséget, iskolai, illetve fejlesztő foglalkozásra szállítás, sport, művészeti és szabadidős programokon való részvétel lehetőségét. Megpróbáljuk feloldani azokat a korlátokat, melyek akadályozzák a sérülteket vagy családtagjaikat a mindennapi élet különböző területein. Segítséget nyújtunk gyógyászati segédeszközök, ápolást könnyítő eszközök beszerzéséhez, illetve kölcsönzéséhez.

Szállítás szolgálatunk fő feladatkörét adja. Megkönnyíti a kistérség apró falvaiban élő rászorult személyek mobilitását, még ha kerekes székes egyénről is van szó. A szolgálat gépjárművei alkalmasak kerekes-székes egyének szállítására, 4+3 pontos biztonsági rögzítéssel és rámpával rendelkezik. A gépjárművek a szállítandó gyermekek korának és a jogszabályi előírásoknak megfelelő gyermekülésekkel van felszerelve. A szállító szolgálat az ellátottak egyéni igényeihez igazodik, alapvető szükségletek kielégítése céljából, a segítő és egyéb szolgáltatásokhoz való hozzájutás biztosítása érdekében. Előzetes időpont egyeztetés alapján rövid és hosszabb távú útvonal, egyéni, illetve csoportos szállítás igényelhető, rendszeresen vagy alkalomszerűen. Szükség esetén személyi segítő kísérete biztosított. A gépjárművezetőkkel egyeztetve a hétvégi illetve több napos szállításokat is teljesítjük.

Információnyújtás fogyatékkal élő személyeket érintő eseményekkel, szolgáltatásokkal, juttatásokkal kapcsolatos információk nyújtása és a tanácsadás az intézményvezető és a gondozó-információs munkatárs feladata. Amennyiben a szolgálatnak nem áll módjában információt szolgáltatni, úgy az ügyfél részére az illetékes szakemberrel való kapcsolatfelvételben segít. Szükség szerint tanácsadást, ügyintézést végez.

Ellátási terület - Támogató szolgáltatás fogyatékos személyek részére

Letöltés >>>